Dzisiaj o ostatnich czterech zasadach Napoleona Hill’a, które sprzyjają osiąganiu sukcesu.

Zasada XIII.- Współpraca

W pierwszej części zasad sukcesu, o których pisałem na blogu tutaj była wymieniona „zasada Superumysłu”. Dzięki tej zasadzie każda jednostka może osiągnąć więcej w dobrze skonstruowanym zespole, niż mogłaby osiągnąć sama. Zasada współpracy rozwija możliwości korzystania z super umysłu. Hill ujmuje to tak:

„Powoli staje się oczywiste dla człowieka, że ci którzy najbardziej stosują zasadę wspólnego wysiłku, przetrwają najdłużej, oraz, że tą zasadę stosuje się wszędzie; od najniższej formy życia zwierzęcego, do najwyższego rodzaju przedsięwzięć ludzkich.”

W organizacjach różnorodność umysłów jest olbrzymim bogactwem. W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa tworzą zespoły zbudowane z osób, które reprezentują trzy pokolenia pracownicze: X,Y, oraz pokolenie „baby boomers „. Syntetycznie pokazując cele zawodowe tego pokolenia, „baby boomers”- pracują po to, żeby przetrwać”; generacja X- „żyją po to, żeby pracować” generacja Y„pracują po to, żeby żyć”. Te różne cele można wspaniale łączyć w organizacji poprzez odpowiedni dobór obowiązków i wyzwań adekwatnych do oczekiwań przedstawicieli każdego pokolenia. Więzi międzypokoleniowe w miejscu pracy mogą być skutecznym tworzywem, które poprzez współpracę i różne nastawienie umiejętnie będzie skutecznie rozwiązywało podstawowe problemy jakie stoją przed organizacjami.

Zasada XIV. – Porażka

Współczesna kultura masowa kreowana przez media wbija miliony jej odbiorców w jeden z trzech podstawowych lęków: lęk przed porażką. Na pierwszych odsłonach stron internetowych, lub gazet znaleźć można twarze osób, które pokazywane są jako: nieudacznicy, ofiary, przegrani, lub ci, którym „znowu w życiu nic nie wyszło”. Społeczne zapotrzebowanie na porażkę jest tak duże, że nie dziwi mnie, że tak wiele osób unika działania. Nie działają bo obawia się tego, że coś  nie wyjdzie. Lęk przed porażką jest u nich tal silny, że blokuje rozwój ich kariery zawodowej. Nie planują, nie ryzykują, nie myślą i nie działają i zostają w miejscu okryci lękami. Napoleon Hill w swoich zasadach przywołał osobę T. Edisona, który zanim skonstruował żarówkę i sprawił, żeby ona działała, popełnił ponad 10 000 błędów. Porażki nie zniechęcały go do działania. Miał zdrowy stosunek do swoich błędów. Uważał, że z każdym popełnionym błędem jest coraz bliżej upragnionego sukcesu.

Napoleon Hill zauważa, że ludzie odnoszący sukces, zanim mogli go celebrować popełniali błędy i dzięki nim uczyli się. Popełnianie błędów w przeszłości jest więc wspólną cechą ludzi sukcesu.

Zasada XV. – Tolerancja

Kiedy Napoleon Hill publikował swoje „Prawa sukcesu” świat leczył rany po Pierwszej Wojnie Światowej. Następne dziesięciolecia przyniosły kolejne dowody na to jak brak tolerancji, szanowania odmienności kulturowych, religijnych i innych różnic może pogłębić spory między ludźmi. Konsekwencją braku tolerancji jest zamykanie się na logiczne argumenty i rzeczowa analizę przedmiotu sporu. Brak tolerancji utrudnia rozumowe podejście do rozstrzygania spraw, a uprzedzenia, które są dzieckiem braku tolerancji utrudniają ludziom zachowanie obiektywizmu i bezemocjonalnej oceny sytuacji.

Napoleon Hill uważał, że świat po Pierwszej Wojnie Światowej wyciągnął wnioski z braku tolerancji. Nie wyciągnął i dalej ma z tym problem, czego dowodem są kolejne konflikty które obserwujemy dookoła.

Zasada XVI. – Złota Zasada

Ta zasada jest chyba największym uproszczeniem i esencją przekazów największych religii, które głoszą,żebyśmy  postępowali  w stosunku do innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Złota zasada postepowania dotyczy relacji jakie powinniśmy rozwijać zarówno w sprawach osobistych jak i zawodowych, gdyż gwarantuje przestrzeganie granic naszej wolności przez ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Od naszej postawy zależy to, jak inni nas będą traktować, gdyż dostajemy to, co sami dajemy innym. Warto zadbać o jakość naszych słów, energii i nastawienia jakie wywołujemy w sobie w relacjach z tym kogo spotykamy na swojej drodze.

 

 

 

 

 

 

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Share This