Napoleon Hill.(ur. 26 października 1883, zm. 8 listopada 1970) poświecił się badaniu historii i sposobu myślenia ludzi sukcesu. Prze ponad 20 lat prowadził wywiady z 500 osobami, które odniosły sukces w Ameryce, aby zbadać jak go osiągnąć. Do dzisiaj sporo twórców, przedsiębiorców, mentorów i artystów czerpie z tych odkryć inspiracje. Swoje badania zgromadził na ponad 1500 stronach dzieła, które nazwał „Prawami sukcesu”. Dzisiaj skrótowo omówię pierwsze cztery z szesnastu.
Prawo I „Superumysł”.
Napoleon Hill pierwszy raz wydał swoją pracę w roku 1928. W tym czasie nauka psychologii dopiero zaczynała się rozwijać, więc sposób opisu stosowany przez Hilla był adekwatny do ówczesnej wiedzy o umyśle. Superumysł” to określenie, które po jungowsku oznacza „zbiorową nieświadomość”. Hill twierdził, że podstawą rozwoju organizacji są wspólne wysiłki osób, które chcą tego samego i podobnie myślą. To daje wspaniałe rezultaty, co autor ujmuje słowami : „Jeśli zajmujesz się sprzedażą możesz odnieść korzyści, eksperymentując z prawem superumysłu, w swojej codziennej pracy. Okazało się bowiem, że grupa sześciu lub siedmiu sprzedawców może wykorzystać to prawo tak skutecznie, że ich sprzedaż wzrośnie wręcz niewiarygodnie”. Jednocześnie negatywne nastawienie jednej osoby może być przyczyną, że zespół traci mocno na skuteczności. Hill pisze o tym tak: „Jeśli nie wierzysz we współpracę, to zobacz, co dzieje się z wozem, który traci jedno z kół.”
Prawo II Określ cel główny
Stawianie sobie podstawowego celu, jako kierunku rozwoju naszej egzystencji jest zdaniem Hilla konieczne. Kto tego nie robi i nie żyje w ten sposób, naraża się na życie pełne frustracji i rozczarowań.
Hill mówi: „Najbardziej bulwersująca jest świadomość, iż 95 % ludzi na świecie snuje się bez celu przez życie, bez najmniejszego pojęcia o pracy do jakiej są przystosowani, oraz bez najmniejszej potrzeby posiadania czegoś takiego, jak określony cel, do którego się dąży. Każdy określony cel główny, celowo wyryty i stale noszony w umyśle, oraz determinacja do wprowadzenia go w życie, w końcu przesycają całą podświadomość. W końcu automatycznie wpływa na fizyczne działania ciała, prowadząc w kierunku osiągnięcia tego celu.”
O właściwym stawianiu celów pisałem na blogu – lik poniżej
http://naturalnieobiznesie.blogspot.com/2015/06/jak-stawiac-sobie-wasciwe-cele.html ,
A także o tym jak podjąć skutecznie działanie, żeby osiągnąć dobre rezultaty –
http://naturalnieobiznesie.blogspot.com/2015/04/normal-0-21-false-false-false-pl-x-none_29.html.
Prawo III – Pewność siebie
„Jesteś w stanie osiągnąć wszystko, jeśli tylko uwierzysz, że jesteś w stanie to zrobić!”. Tak więc, nasza skuteczność tkwi w sposobie myślenia o sobie. Sprzyja temu wiara w nasze możliwości. Jej źródłem jest własne poczucie wartości, o czym pisałem na blogu- link
http://naturalnieobiznesie.blogspot.com/2015/09/filary-poczucia-wasnej-wartosci-cz-i_12.html
Prawo IV – Nawyk oszczędzania
Nawyk oszczędzania jest podstawą sukcesu ekonomicznego. Pewnie wielu Czytelników, może znaleźć przykłady osób, które pomimo dobrych zarobków nie potrafią odłożyć, ani złotówki (centa, euro). Dzieje się tak dlatego, że nie potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi.
Napoleon Hill podaje sugerowany model podziału miesięcznych dochodów.
Oszczędności 20%
Koszty życia; jedzenie, ubranie, mieszkanie, inne 50%
Edukacja 10 %
Wypoczynek i rozrywka 10%
Ubezpieczenie na życie 10%
Hill stwierdza, że najłatwiej wymykają się spod kontroli koszty rozrywki i wypoczynku, które są nie współmierne do osiąganych dochodów.
Chociaż współczesne realia gospodarcze powodują, że poziom kosztów życia i edukacji dla dzieci jest relatywnie bardzo wysoki, warto zastanowić się nad pozostałymi proporcjami swoich wydatków budżetowych.
Funkcja trackback/Funkcja pingback