Jak się czujesz kiedy prosisz kogoś o radę?

Czy jesteś zakłopotany, bo w takiej sytuacji przyznajesz się do swojej niewiedzy? Czy boisz się wyśmiania, bo obawiasz się, że zadajesz  „głupie pytania”? A może boisz się ośmieszenia, że Twoja niewiedza gdzieś wypłynie i będzie miała wpływ na ocenę Twojej pracy?

Cokolwiek myślisz o tym chciałbym Cię zapewnić, że ludzi, którzy nie potrzebują rad nie ma na tej Ziemi. Nie ma, bo suma całej wiedzy o świecie podwaja się co 5 lat. Szybko zużywająca się wiedza powinna być zastępowana nową. A więc zadawanie pytań i dociekliwość jest naturalna ( o czym więcej pisałem tutaj).

Pytając, kieruj pytania do ludzi, którzy będą w stosunku do Ciebie absolutnie szczerzy. Żeby czuć się komfortowo pytając o radę warto pytać o rzeczy pozytywne. Np.

Pytaj się: „Jak mogę się poprawić w …… „( wpisz sobie konkretna dziedzinie wiedzy, lub umiejętności, która chcesz poprawić).

Zadając pytania osobie kompetentnej możesz poprawić jakość swojego życia w dowolnej dziedzinie swojego życia. W czasach, których żyjemy ciągłe poprawianie siebie jest cywilizacyjna koniecznością, bo jak mawiał  amerykański filozof Alvin Toffler: „analfabetami w XXI wieku nie będą ci, którzy nie umieją czytać, ani pisać, ale ci, którzy nie umieją się uczyć, oduczać i uczyć na nowo.”

Kiedy przywrócisz nawyk zadawania pytań w sprawach drobnych zmieni się Twoje życie, a Twój umysł dostanie doskonałą lekcję poszukiwania rozwiązań. Ważne jednak, żeby pytać, go mądrze, o czym więcej pisałem tutaj.

 

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Share This