Trwałe zmiany wymagają podjęcia ciągu trzech najważniejszych decyzji:  co myślisz- czyli na czym się skupisz, jaką podejmiesz decyzję i co zrobisz(więcej  o tym tutaj)

Treścią zmian są słowa. To nimi snujemy myśli, to nimi pieczętujemy decyzje i na podstawie słownych deklaracji ( myślowych, albo zwerbalizowanych) działamy.

Kiedy wprowadzałem zmiany w organizacjach, którymi zarządzałem i w których szkoliłem uświadomiłem sobie, że tak zwane „małe kroki” to małe impulsy myślowe, które zakodowane są słowami. To nimi określa się wartości w naszym życiu.

Małe kroki to zmiany jakich  dokonasz w sobie poprzez inne nazywania sytuacji, stanów emocjonalnych, reakcji na impulsy zewnętrzne, których doświadczasz.

Na przykład:

Jeżeli zwykle mówiłeś w sytuacji, gdy bardzo się z czymś nie zgadzałeś zdanie: „on mnie doprowadza do szału” – możesz to zamienić na: „jestem lekko poirytowany”. Po kilku razach umysł przyzwyczai się dostosowywać do stanu lekkiej irytacji w podobnych sytuacjach.

Mało tego, gdy bliskiego wściekłości rozmówcę określisz słowami „wydaje mi się ,że Pan/Pani jest lekko poirytywany” , to wywoła to u niego obniżenie napięcia emocjonalnego.

Jeżeli jesteś na naradzie i w sytuacji , gdy widzisz wyjątkowa niekompetencję jednego z członków narady, lub widzisz, że próbuje się kiepsko tłumaczyć i przychodzi Ci do głowy konkluzja: „co za debil” zmień to, na: „współczuję mu”. Po jakimś czasie dostrzeżesz, że Twoja irytacja bierze się stąd, że jego zachowanie najprawdopodobniej jest w konflikcie z którąś z twoich wartości – np. szczerość, uczciwość, rzetelność itd. Właśnie takie sytuacje powodują ,że chcesz krzyczeć: „ja się na to nie zgadzam” !!!!! Masz prawo się nie zgadzać, ale to nie powód, żeby szkodzić sobie poprzez dopuszczanie negatywnych myśli do siebie.

Inny przykład

Gdy ktoś cos zrobi niewłaściwego, zamiast myśleć „to jego wina” , pomyśl „ wyniku tego, że …. (tutaj podaj powód działania) , pojawiło się …… ( tutaj określ rezultat).

Czyli powiedz lepiej: „ ponieważ się zagapiłeś na telewizor- nie  uważałeś i rozlałeś wodę” , zamiast „tutaj jest mokro, to twoja wina”.

Rozmawianie o faktach i ich przyczynie wyłącza emocje i edukacyjnie  może przynieść lekcje dla tego, kto rozlał wodę. Używając drugiego typu zdania („tutaj jest mokro, to twoja wina”) skupiasz się na obwinianiu. To nic nie da, poza emocjonalnym poniżeniem człowieka, który i tak zrobił szkodę. Itd.

Sposobów na zmianę słownictwa znajdziesz mnóstwo, jeśli uznasz, że chcesz przewartościować swoje życie drobnymi krokami, czyli drobnymi słowami. Jeżeli pierwszy raz dostrzeżesz skuteczność drobnych zmian w swoim słownictwie i w jakości swojego odczuwania innych i siebie, będziesz w tej zmianie niezmienny. Powodzenia.

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Share This