Życie celowe, a  ZMIANA

Piątym filarem poczucia własnej wartości według Nathaniela Brandena jest prowadzenie życia celowego. Piszę to akurat w momencie, kiedy sam dokonuję zmian w swoich celach osobistych i zawodowych. Przez lata wypracowałem swoje nawyki w zakresie stawiania celów, które są konieczne dla przeprowadzenia zamian we własnym życiu, ale zawsze jestem otwarty na nowe treści dotyczące samorozwoju i z radością dziele się tymi przemyśleniami z innymi.  Dzisiejszy wpis jest dla każdego, kto chce wprowadzić choćby drobne zmiany w swoim życiu stawiając sobie cele.

Życie celowe to bycie produktywnym współmiernie do swoich umiejętności. Każdy przecież posiada jakieś talenty. Sztuką jest zrobienie z nich użytku poprzez  zamienienie ich w towary i usługi.

Zdaniem Brandena „Produktywność jest aktem podtrzymywania swojej egzystencji poprzez zamianę myśli w czyny, ustalanie celów i ich osiąganie, tworzenie wiedzy, towarów i usług.”

Bez celów pozostajemy marzycielami. To we wczesnym okresie życia może wystarczyć, jednak życiowy smaczek i ekscytacja zaczyna się od tego momentu, kiedy zaczniemy widzieć związek pomiędzy naszymi marzeniami sformułowanymi w postaci celu, a rezultatami osiągniętymi w wyniku podjęcia działania.

Praktyka stawiania celów jest egzystencjalną potrzebą zdrowej jednostki. Posiadanie własnych celów ma swoją genezę we wzięciu na siebie 100 % odpowiedzialności. Bez niej stawianie celów, a także odpowiedzialność za ich realizację może być spychana na innych.

Celowe i efektywne życie wymaga pielęgnowania w sobie DYSCYPLINY. Brian Tracy powiadał „codzienna dyscyplina kształtuje charakter”. Nathaniel Branden określił wewnętrzną dyscyplinę umiejętnością zorganizowania swoich zachowań w czasie w celu realizacji zadania.”

W dzisiejszych czasach zewsząd płyną do nas różne informacje. Ich nadawcy „dbają” o to, żeby nasz umysł doświadczał ciągłych frustracji związanych z chęcią posiadania czegoś, lub stania się kimś innym niż jesteśmy. Gdy część zachcianek i potrzeb sprecyzujemy i spiszemy je na piśmie to będziemy mogli wdrażać je w życie przez podejmowanie działania.

Na warsztatach, które prowadzę w ramach mojej autorskiej metody KOŁO JAKOŚCI BIZNESU®, pomagam ludziom dostrzec ich osobisty potencjał i zamienić go w rezultat , m. in. poprzez umiejętną pracę na celach. Gdy zacząłem tworzyć podstawy mojej metody uświadomiłem sobie, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielka moc tkwi w ich umysłach i jak proste staje się realizowanie celów, gdy dołoży się do nich dyscyplinę. Jeden z moich mentorów mawiał: ”proste, ale nie łatwe”. Nie łatwe, gdyż, cytując znów Nathaniela Brandena, „samodyscyplina wymaga umiejętności odraczania natychmiastowej gratyfikacji na rzecz odległego celu. To umiejętność przewidywania przyszłych konsekwencji- życia, planowania i myślenia na dłuższą metę. Ani jednostka, ani firma nie będą skutecznie funkcjonować, nie mówiąc już o prosperowaniu, jeżeli nie uwzględnią tego czynnika”.

Najbardziej fascynuje mnie bogactwo, które skrywa każdy człowiek w swoim umyśle. To bogactwo to MARZENIA. Większość ludzi posiada marzenia, ale zaledwie kilka procent cieszy się z rezultatów swoich działań. Porzucone marzenia zawsze można odświeżyć, a potem jasno sprecyzować co i jak trzeba zrobić, żeby zamienić je w rzeczywistość. Oczekiwanie „pewnych” rezultatów w określonym i przewidywalnym czasie skłania większość ludzi do tego, by szukali pracy zamiast szukać spełnienia i zgodności ze sobą i swoimi marzeniami. Gdy zaczynamy realizować swoje cele doświadczymy WEWNĘTRZNEJ PEWNOŚCI. Jej źródło odnaleźć można w cytowanym już na moim blogu, w rubryce DOBRE MYŚLI, wierszu Charlesa Chaplina pt. „Miłość do samego siebie.”

„Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, zrozumiałem,
że zawsze i we wszystkich okolicznościach
jestem we właściwym momencie i we właściwym miejscu
i że wszystko, co się dzieje, jest właściwe.
Od tamtej pory mogłem być spokojny.
Dziś wiem, że to się nazywa
WEWNĘTRZNĄ PEWNOŚCIĄ.”

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Share This