Większość ludzi z pewnością odpowiedziałoby na to pytanie dwoma słowami – dla pieniędzy.

I to jest prawda, ale tylko jedna z wielu.

Jedną z potrzeb jaką zaspokajają ludzie pracując zarobkowo ( nie ważne, czy robią to jako pracownicy, czy jako właściciele swoich firm) jest potrzeba posiadania PEWNOŚCI.

Chcą dzięki pracy uzyskać stabilność, bezpieczeństwo, posiadać komfort. Praca w tym wypadku ma dać  im nabrania pewności, że mogą zadbać o własna egzystencję i realizować swoje cele, że mogą być źródłem zabezpieczenia dla swojej rodziny.

Uświadomiłem sobie kiedyś, że ludzie potrzebują zmian i wtedy zmieniają pracę. Chcą doświadczyć RÓZNORODNOŚCI. Dal wielu ludzi ten sposób myślenia jest nie zrozumiały, jednak wiele osób poszukuje innej pracy, by doświadczać odmienności. Dzięki zmianom pracy pozbywają się nawyków odchodzą od rutyny i  uczą się pracy w innym środowisku. To bardzo ich wzbogaca i uczy nawiązywać relacje z różnymi grupami osób. Takie podejście jest możliwe wtedy, gdy pracownik nabierze pewności, że jest wartościowy i dzięki zdobytym umiejętnościom może szukać miejsca, w którym nabierze doświadczenia.

Trzecim rodzajem potrzeb jaki ludzie pracując zaspokajają, jest uzyskanie ZNACZENIA.  Praca może być źródłem prestiżu, poczucia się wyjątkowym i wartym uwagi. Przez kilkanaście lat pracowałem na wysokich stanowiskach kierowniczych i wiem, że wysoka funkcja jaką się pełni jest postrzegana w odbiorze społecznym jako zajecie prestiżowe. Jednak nie oznacza to, że każdy człowiek pełniący wysokie stanowisko realizuje  potrzebę bycia ważnym. Prestiż i zauważenie pomaga realizować wiele innych potrzeb osobistych, ale same w sobie też mogą  być celem.

Inna potrzeba jaką można realizować w pracy jest potrzeba MIŁOŚCI I POŁĄCZENIA.

Korporacje stwarzają świadomie wspaniałe warunki dla młodych ludzi, którzy zaczynając swoją drogę zawodową tuż po studiach chcą poznawać innych ludzi, nawiązywać z nimi relacje. Szukają rówieśników, z którymi będą mogli wymienić poglądy, wchodzić z bliższe relacje. Praca dla takich osób może być wspaniałym miejscem do poszukania drugiej połówki życiowej, albo miejscem gdzie pozna się osoby, z którymi będzie można spędzać czas po pracy.

Praca może być też źródłem KAPITAŁU, dla tych, którzy chcą dawać innym od siebie więcej. Dzięki prowadzeniu własnej działalności, bądź pracy można realizować swoje potrzeby niesienia pomocy, nauczania ludzi, podnoszenia ich świadomości standardu życia i rzeczywistej troski o dobro drugiego człowieka. Najbogatsi ludzie na świecie pokazują ,że hojność i dawanie innym jest potrzebą, którą można skuteczniej zaspokajać im bardziej jest się bogatym.

Czy więc  ludzie pracują tylko dla pieniędzy? Zwykle zaspokajają jedną lub więcej potrzeb jednocześnie. Niezwykle ważną umiejętnością przełożonych i właścicieli firmy jest zidentyfikowanie potrzeb u osób, które przyjmowane są do pracy, lub już pracują, żeby lepiej motywować ich do działania odkrywając przed nimi źródła zachęty adekwatne do powodów dla których te osoby przekraczają próg firmy.

 

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Share This