Jesteśmy istotami czterowymiarowymi. To duże uproszczenie, ale dotyczy ono postrzegania nas jako jedność: ciała, ducha, emocji i umysłu. Każda z tych  części ma potrzebę, która zapewnia jej istnienie.Opisałem je szerzej tutaj.

Pomimo tego, że skala tych potrzeb jest znana ostatnio pojawił się jeden element, który pracodawców bardzo zaskoczył. Jest nim to, co stanowi podstawową wartość wolnej przedsiębiorczości-wolny wybór, a dokładniej WOLNY WYBÓR PRACOWNIKA.

Obecny rynek pracy stał się rynkiem pracownika. Wynika to stąd, że:

– spada bezrobocie

– rośnie średnia pensja krajowa

–  relatywnie niskie pensje w Polsce w stosunku do innych krajów UE i UK powodują odpływ wykwalifikowanych pracowników za granicę

Dlaczego ludzie tak chętnie i łatwo zmieniają pracę?

PONIEWAŻ CORAZ CZĘŚCIEJ CENIĄ SOBIE WŁASNY ROZWÓJ NIŻ STABILIZACJĘ.

Sprostanie oczekiwaniom rozwojowym pracowników możliwe jest poprzez ciągłe podnoszenie ich  kwalifikacji i szkolenia nastawione na całościowy rozwój. Najważniejszym obszarem są szkolenia miękkie, dotyczące komunikacji, sprzedaży, dobrej obsługi klienta, współpracy w zespole, sztuki dobrego wykorzystania czasu, czy sztuki podejmowania działania. To jedyny sposób, żeby zatrzymać wartościowych pracowników i rozwijać tych, którzy zastygają w strefie komfortu.

Rynek pracy dopiero zacznie się przebudowywać, bo coraz więcej ludzi poszukiwać będzie spełnienia, możliwości rozwoju talentów i pokonywania wyzwań. Jeśli obecny pracodawca im tego nie zapewni- pójdą do innego, a ci bardziej odważni założą własny biznes.

Frustracje pracodawców świetnie podsumowują słowa Petera Druckera, który stwierdził ,że:

„Uważam, że jest bardzo prawdopodobne, iż za kilkaset lat, gdy nasze czasy będą opisywane z bardzo odległej perspektywy, najważniejszym wydarzeniem,o którym historycy będą pamiętać, nie będzie rozwój technologii, Internetu, handlu elektronicznego, lecz nie mająca precedensu zmiana kondycji człowieka. Po raz pierwszy- i rozumiem to dosłownie-coraz większe rzesze ludzi mogą dokonywać wyborów. Po raz pierwszy ludzie musza kierować własnym życiem. I jesteśmy do tego kompletnie nieprzygotowani.”

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Zapisz się na Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Email :
Imię :
Zgadzam się z polityką prywatności

You have Successfully Subscribed!

Share This